“Apple imzalı katlanabilir ekranlı iPad”; güzel hayal ama gerçek olur mu?


Teknoloji devi Apple, bazı analistlerden gelen açıklamalara göre katlanabilir ekranlı iPad modeli geliştiriyor. Peki bu gerçek olabilir mi?

Biliyorsunuz katlanabilir telefon dünyası henüz başlamadı. Uzun süre önce tanıtılmalarına rağmen Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X halen satışa çıkmadı. Galaxy Fold ekran sorunu yaşamasıyla, Mate X ise bu sorunu yaşama korkusuyla raflardaki yerini almadı. Cihazları sorunsuz olmadan satışa sunmak istemeyen Huawei ve Samsung, yeni dönem için hayal kırıklığı yaratıyor. İşte tüm bu olumsuz durumların yaşandığı bir dönemde, Apple tarafıyla alakalı ilginç bir söylenti ortaya çıktı. Analistlerden gelen açıklamalara göre teknoloji devi firma katlanabilir ekranlı iPad modeli geliştiriyor. Açık halinin 15 inç, kapalı halininin ise 11 inç seviyesinde olacağı belirtilen bu ürün hakkında elbette başka bir açıklama ya da detay bulunmuyor.

Apple katlanabilir ekranlı iPad tanıtır mı?

Firmanın Samsung Display başta olmak üzere büyük panel üreticilerinden katlanabilir ekran örnekleri aldığı biliniyor. Ancak firmanın katlanabilir bir iPad’le karşımıza çıkması en az 2 hatta 3 yıl için pek mümkün görünmüyor. Apple’ın ilk olarak bu alana girmek için “katlanmaya dayanıklı camın geliştirilmesini beklediği” biliniyor. Bu konuda başta Gorilla Glass’ların arkasındaki isim Corning olmak üzere birçok şirket çalışıyor. Mevcut katlanabilir ekranlarda plastik bir kaplama kullanıyor ve bu da Galaxy Fold ve Mate X’ten bildiğimiz üzere istenilen “premium” deneyimi sunamıyor.

Ayrıca bu kadar büyük bir katlanabilir panele sahip iPad modeli, mevcut üretim durumunda çok ama çok pahalı olacaktır. Samsung Galaxy Fold 1.980 dolar, Huawei Mate X ise tam 2.600 dolar fiyat etiketlerine sahip. Bunu bir de telefonlardan çok daha büyük bir cihaz ve Apple’ın “premium” fiyat politikası üzerinden düşünün.. Hepsine ek olarak Apple’ın artık “Pencil” desteği vermeyen üst düzey bir iPad’le karşımıza çıkması da çok olası durmuyor. Bu da yine katlanmaya dayanıklı camın durumuna bağlı bir gelişme. Apple kesinlikle kolaylıkla çizilebilecek plastik ekranlı bir tablet ile karşımıza çıkmayacaktır.

Bu açıdan katlanabilir iPad kağıt üzerinde çok güzel olmasına rağmen pratiğe kolay kolay geçebilecek bir cihaz değil. Bu yapıda ilk çıkışını Microsoft’un gizemli model Andromeda ile yapması bekleniyor.

Kaynak : Kaynak belirtilmedi.
Yorumunuz minimum 30 karakter olmalıdır.