Amazon çalışanları grev bayrağını astı


Amazon çalışanları yoğun çalışma koşulları sebebiyle Prime Day kapsamı boyunca grev yapmaya hazırlanıyor.

Amazon, her yıl dünyadaki Prime üyelerine özel indirimli fiyatlar sunduğu Prime Day 2019‘u yakında başlatacak. Heyecanla beklenen gün için birçok hazırlık yapılırken ABD’li e-ticaret devinin başındaki sorunlar artıyor. Şirket bugün özelinde çalışanlarının çalışma sürelerini artırmasıyla tepki topluyor. Minnesota, Shakopee’deki bir depoda çalışan personeller, daha az sıkı çalışma kotaları ve geçici işçilerin daimi çalışanlara dönüştürülmesini talep ediyor. Bunun için de 15 Temmuz’da Prime Day başlarken altı saatlik grev yapacaklarını duyurdular. Bu kota işçilere göre yaşamlarını daha tehlikeli ve güvenilmez hale getiriyor. Kalıcı işçi olarak çalışmanın ise yaşanabilir bir geleceğe yardımcı olacağının altını çiziyorlar.

Amazon çalışanları Prime Day 2019 kapsamında greve çıkıyor

Amazon çalışanları Prime Day 2019 kapsamında greve çıkıyor

Amerika’da yer alan çalışanlar ilk defa yoğun ve özel bir günde bu durumu protesto etmiş olacak. Amazon’un ABD’de yer alan çok sayıdaki deposu sayesinde büyük bir aksama ile karşı karşıya kalması muhtemel görünmüyor. Ancak bu grev, şirketin çalışanlarından çok fazla şey talep ettiğine ve onları sıkı bir şekilde çalıştırdığına dikkat çekebilecek.

Senatör Bernie Sanders ve yardımcıları Amazon‘daki bu çalışma koşullarına yasaları öne sürerek dikkat çekti. Bunun ardından şirket saatlik asgari ücretini 15 dolara çıkardı. Grevin sonrasında yaratılan potansiyel ile ilgili endişeler devam ediyor. Fakat Amazon’dan bir sözcü bu durum için bir açıklama yaptı. Bu açıklamada “Gerçek şu ki, Amazon halihazırda bu dış organizasyonun istediği şeyi çalışanlarına sunuyor. Saatte 16,25 ila 20,80 dolar arasında değişen mükemmel ücret, mükemmel istihdam olanakları ve sağlık hizmetleri, 20 haftaya kadar ebeveyn izni, ücretli eğitim, tanıtım olanakları ve daha fazlası dahil olmak üzere kapsamlı faydalar sağlıyoruz. Herkesi, ücretlerimizi, avantajlarımızı ve iş yerimizi Shakopee topluluğundaki ve ülke genelinde diğer perakendeciler ve büyük işverenlerle karşılaştırması için teşvik etmek istiyoruz. Ve bu tesisi gezerek herkesin neyin ne olduğunu görmesini istiyoruz.” diyor.

Kaynak : Kaynak belirtilmedi.
Yorumunuz minimum 30 karakter olmalıdır.